а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплуе

наплујат
Вид збор: Глагол, свршен
За мува - снесе јајца, наплувки на нешто.
Англиски: spit
Примери:
Мувите веќе ја наплуле мршата.
Изведенки
1. наплува несв.
наплуваат
2. наплување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи