а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплоди

(се) наплодат
Вид збор: Глагол, свршен
Се расплоди, се размножи во голем број.
Англиски: multiply
Изведенки
1. наплодува несв.
(се) наплодуваат
2. наплодување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи