а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплиска

наплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со плискање наводени, напрска.
Примери:
Си го наплиска лицето да се освежи.
Изведенки
наплискува несв.
наплискуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи