а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплив

мн. напливи
Вид збор: Именка, машки род
Притисок на множество луѓе, посетители; силно надоаѓање на нешто.
Англиски: tide
Примери:
Се чинеше како никогаш да немало толкав наплив на туристи.
Се трудеше да го потисне во себе напливот на тие спомени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи