а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напливне

напливнат; напливни, напливнете; напливна; напливнаа; напливнал; напливнат; (ќе) напливнеше, (ќе) напливнеа; (ќе) напливнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38921
1. За течност - надотече, се разлее во големо количество.
Англиски: spill Албански: vërshoj, rrjedh
Примери:
Водата напливна по дворовите и визбите.
2. Надојде, се појави во голем број.
Англиски: flood Албански: v[rshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Напливна народ од секаде.
Изведенки
напливнува несв.
напливнуваат