а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплете

наплетат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Сплете доволно или многу.
Англиски: knit Албански: thur, gërshetoj
Примери:
Наплетоа чорапи за цела година.
2. Со плетење додаде, продолжи.
Англиски: knit Албански: thur tutje
Примери:
Наплети го уште малку да не му биде кусо.
Уште ракавчињата да му ги наплетам и ќе биде готово.
3. (се наплете) Помине долго време, се наработи со плетење.
Англиски: knit Албански: thur gjatë kohë
Изведенки
1. наплетува несв.
(се) наплетуваат
2. наплетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи