а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплаќа

наплаќаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17950
1. наплати
Англиски: charge Албански: paguaj
Употреба: Економија
2. Плати, исплати многу долгови, сметки и сл.
Англиски: pay Албански: paguaj
Употреба: Економија
Изведенки
наплаќање ср.
наплаќањето
глаг. им.