а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплаче

(се) наплачат
Вид збор: Глагол, свршен
Се исплаче многу.
Англиски: cry
Изведенки
1. наплачува несв.
(се) наплачуваат
повт.
2. наплакува несв.
(се) наплакуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи