а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплат

мн. наплати
Вид збор: Именка, машки род
Еден од шесте делови што го прават дрвениот круг на колцето на запрежна кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи