а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наплати

наплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9446
1. Состави наплати, стави, намести наплат на дрвено колце.
Албански: paloj në hu druri
2. Изврши наплата, земе пари за продадена стока, извршена работа или уcлуга.
Англиски: cash in Албански: paguaj
Употреба: Економија