а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напласти

напластат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насложи, насобере во пластови.
Англиски: pile up Албански: paloj
Примери:
Да го напластиме сеното додека е убаво времето.
Надвор напластил снег, никаде не се оди.
2. (се напласти) Се насложи во пластови.
Англиски: pile up Албански: paloj
Примери:
По камењето се напластила зелена мов.
Густ чад се напласти над масите во кафеаната.
Изведенки
1. напластува несв.
(се) напластува
2. напластување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи