а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напишан

Вид збор: Придавка
Ранг: 3894
(глаг. прид.) Што е писмено, составено на хартија.
Англиски: written
Примери:
Напишана историја.