а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напис

мн. написи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4600
Текст (обично новинарско-публицистички) што не е строго ограничен во однос на стилот, должината или темата.
Англиски: writing
Употреба: Литература
Примери:
Стана многу популарен со своите полемички написи.