а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напир

мн. напири
Вид збор: Именка, машки род
притисок, натиск, напинање
Англиски: pressure
Примери:
Напир на водата.
Напир на крвта.
Го чувствуваше напирот на воденото било, готово да бликне, да поплави.