а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напече

напечат; напечи, напечете; напеков, напекоа; напекол, напекле; (ќе) напечев, (ќе) напечеа; (ќе) напечел; напечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53524
1. Испече во доволно или во големо количество.
Англиски: bake Албански: pjek shumë
Примери:
Напече леб за цела недела.
2. Загрее, стопли добро, натопли.
Англиски: bask Албански: ngroh, nxeh
Примери:
Легна на песокот да го напече грбот.
3. (се напече) Се загрее, добро се стопли, се натопли.
Англиски: bask Албански: nxehem, ngrohem mjaft
Изведенки
1. напечува несв.
(се) напечуваат
2. напечување ср.
глаг. им.
3. напекува несв.
(се) напекуваат
4. напекување ср.
глаг. им.