а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напечали

(се) напечалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55187
Спечали, заработи многу.
Англиски: earn
Примери:
Се напечалија додека беа помлади, сега можат да поживеат малку.
Се напечалија пари, ама се намачија.
Изведенки
напечалува несв.
(се) напечалуваат