а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напери

наперат
Вид збор: Глагол, свршен
Насочи, наврти пушка, топ, стрела, поглед кон некого, кон нешто.
Англиски: direct
Примери:
Ја напери пушката и влезе во куќата.
Ги наперија топовите кон калето.
Очите ги напери кон толпата, барајќи да го види меѓу луѓето.
Изведенки
1. наперува несв.
наперуваат
2. наперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи