а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напере

наперат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испере доволно или многу, големо количество.
Англиски: wash Албански: laj mjaft
2. (се напере) Се наработи со перење, помине долго време во перење.
Англиски: wash Албански: laj shumë
Изведенки
1. наперува несв.
(се) наперуваат
повт.
2. наперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи