а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напее

(се) напеат
Вид збор: Глагол, свршен
Пее доволно, многу, до задоволување.
Англиски: sing
Примери:
На празниците се напеавме и се наигравме.
Изведенки
напева несв.
(се) напеваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи