а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напев

мн. напеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26705
Мелодија, песна што се пее.
Англиски: song
Употреба: Музика и танц
Примери:
народни напеви, тажен напев
Изведенки
напевка ж.
мн. напевки
Пример: Од твојата уста нема никогаш да излезе напевката „Сечи моме руси коси“.