а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напати

Вид збор: Прилог
понекогаш, не постојано, не секогаш
Англиски: sometimes
Примери:
Напати ќе го чуев како си потпевнува.
Напати стануваше неподносливо.
Имаше обичај напати да зборува тивко, одвај чујно.
Се обидуваше напати со нешто да ни помогне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи