а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напасе

напасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се пасење нахрани добиток до наситување.
Англиски: graze Албански: kullot mjaft
2. (се напасе) За добиток - се нахрани, се насити со пасење.
Англиски: graze Албански: kullot, ngihet
Изведенки
1. напасува несв.
(се) напасуваат
2. напасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи