а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наобеси

наобесат
Вид збор: Глагол, свршен
Обеси нешто (облека) во голем број.
Англиски: hang
Примери:
Ги наобеси алиштата да се сушат.
Изведенки
наобесува несв.
наобесуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи