а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нанос

мн. наноси
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што го надонесува водата (река, поплава) кога ќе надојде.
Англиски: rubble
Употреба: Геологија
Примери:
Патот беше затрупан со наноси од песок по поплавата.
Нивјето им се родни од наносите на реката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи