а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наноси

(се) наносат
Вид збор: Глагол, свршен
Носи долго време (обично облека, обувки), се задоволи со носење.
Англиски: wear
Примери:
Им се наносив на овие чевли.
Изведенки
наносува несв.
(се) наносуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи