а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нани

нанат
Вид збор: Глагол, несвршен
За мало дете - спие; припев за успивање.
Англиски: sleep
Примери:
Не гибај го сега, треба да нани.
Нани ми, нанкај, нани.
Нани, сине, нани, голем да пораснеш.
Изведенки
нанење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи