а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наниша

(се) нанишаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се изнаниша доволно, се задоволи со нишање.
Англиски: swing
Изведенки
нанишува несв.
(се) нанишуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи