а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нанишани

нанишанат
Вид збор: Глагол, свршен
Намести, насочи оружје (пушка, топ, стрела) кон целта, земе на нишан.
Англиски: aim Турски: nişan almak
Примери:
Ја крена пушката, нанишани, но не стигна да пукне.
Изведенки
1. нанишанува несв.
нанишануваат
2. нанишанување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи