а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наниз

мн. нанизи
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што е нанижано, низа од еднакви или лични нешта.
Англиски: sequence
Примери:
За Делчев сплете наниз жални песни.
Студен наниз од мразулци.
Долг наниз од ропски векови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи