а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наниже

нанижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надене на конец, направи низа (од бисер, од тутун, пиперки).
Англиски: weave Албански: vë në pe, vargoj
Примери:
Нанижа црвени пиперки за сушење.
2. накити, искити
Англиски: braid Албански: stolis
Примери:
Ќе нанижат едно барде со секакви цвеќиња.
3. (се наниже) Помине долго време во нижење, се наработи со нижење.
Англиски: weave Албански: vë në pe shumë, vargoj
Примери:
Денеска се нанижавме тутун цел ден.
Изведенки
1. нанижува несв.
(се) нанижуваат
2. нанижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи