а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нане

(едн.) нането
Вид збор: Именка, среден род
Градинарско растение со мирисни ливчиња, кое се користи како зачин и како чај, мента.
Латински: Mentha piperita Англиски: mint Турски: nane Албански: nane, nenexhik
Употреба: Ботаника
Примери:
Чај од нане.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи