а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нанесакана

Вид збор: Прилог
Не сакајќи, без да сака.
Англиски: unintentionally
Употреба: Разговорно
Примери:
Го удрил нанесакана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи