а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нанапред

Вид збор: Прилог
1. Од определено место натаму, напред (во правецот на движење, на гледање).
Примери:
Поместете ја колата малку нанапред.
2. Од сега, од даден момент натаму.
Примери:
Човек секогаш треба да гледа, да мисли нанапред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи