а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наназад

Вид збор: Прилог
Ранг: 2255
1. Кон назад.
Англиски: backwards
Примери:
Колата тргна наназад.
Погледна наназад.
2. Кон минатото (временски).
Англиски: backwards
Примери:
Да се вратиме неколку години наназад, зар не беше полошо?
Му ги разбуди спомените на младоста и наназад, на детството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК