а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намќорски

намќорскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на намќор, што има својство на намќор.
Англиски: malicious
Употреба: Разговорно
Примери:
Намќорски израз (на лицето).
намќорско лице, намќорски поглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи