а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намуси

(се) намусат
Вид збор: Глагол, свршен
намурти
Англиски: grimace
Изведенки
намусува несв.
(се) намусуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи