а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намуз

мн. намузи
Вид збор: Именка, машки род
образ, чест, чесност
Англиски: honour Турски: namus
Употреба: Архаизам
Примери:
Сиромаси биле, ама намузот си го чувале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи