а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрси

намрсат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави, тури мрсно (сало, масло) при месење, при готвење.
Англиски: grease Албански: lyej me shumë yndyrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Многу си го намрсила зелникот.
2. Извалка со нешто мрсно.
Англиски: smear Албански: njollosem me yndyrë
Примери:
Го намрси чаршафот.
3. (се намрси) Се извалка со нешто мрсно.
Англиски: grease Албански: njollosem me yndyrë
Примери:
Си се намрсил со бурекот на кошулата .
Изведенки
1. намрсува несв.
(се) намрсуваат
2. намрсување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи