а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрмори

(се) намрморат
Вид збор: Глагол, свршен
Мрмори доволно долго, до задоволување.
Англиски: murmur
Изведенки
намрморува несв.
(се) намрморуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи