а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрзне

(се) намрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се насобере студ, помине долго време на студ, на мраз.
Англиски: freeze
Примери:
Старицата се тресеше како да се намрзнала за сиот свој век.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи