а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрежи

Вид збор: Глагол, свршен
(се намрежи, само 3 л. едн.) За небото - се наоблачи со лесни, мрежести облаци.
Изведенки
намрежува несв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи