а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намрази

намразат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие чувство на омраза кон некого.
Англиски: hate
Примери:
Со неговите постојани расправии стана несносен, сите го намразија.
Изведенки
1. намразува несв.
намразуваат
2. намразување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи