а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намоча

намочаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со мочање намокри нешто.
Англиски: pee Албански: përshurr
Примери:
Го намоча пресечениот прст да запре крвта.
2. (се намоча) Се измокри, се наводени при мочање.
Албански: përshurem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи