а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намота

намотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23547
Со мотање околу нешто навитка (жица, конец, предено).
Англиски: wrap
Примери:
Намотај го преденото во клопче.
Изведенки
1. намотува несв.
намотуваат
2. намотување ср.
глаг. им.