а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наморничав

наморничавиот
Вид збор: Придавка
1. Што чувствува морници по телото.
Англиски: scared
Примери:
Народот збунет и наморничав трчаше таму-ваму.
Затрепери наморничав од ужас.
2. Што предизвикува морници.
Англиски: panicky
Примери:
Наморничава глетка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи