а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намоли

намолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46299
1. Со упорно молење постигне, добие нешто.
Англиски: beg Албански: lus, lyp
Примери:
Одвај го намоли да му ја заврши работата.
2. (се намоли) Се согласи по долго, упорно молење.
Англиски: agree Албански: pajtohem, bie dakord
Примери:
Се намоли да го прими на разговор.
3. (се намоли) Помине долго време во молење.
Англиски: beg Албански: lus, lyp
Изведенки
1. намолува несв.
(се) намолуваат
2. намолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК