а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намолзе

намолзат; намолзи, намолзете; намолгов, намолгоа; намолгол, намолгле; (ќе) намолзев, (ќе) намолзеа; (ќе) намолзел; намолзен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53944
Со молзење добие доволно или големо количество млеко.
Англиски: milk
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ќе намолзам млеко, па ќе јадеме.
Овци и кози дал господ, па има и млеко да намолзиме.
Изведенки
1. намолзува несв.
намолзуваат
2. намолзување ср.
глаг. им.