а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намовне

намовнат
Вид збор: Глагол, свршен
За кожата - се крене мовта од студ.
Англиски: goosebump
Употреба: Медицина
Примери:
Ми намовна лицето.
Многу пристуде, сиот намовнав.
Изведенки
1. намовнува несв.
намовнуваат
2. намовнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи