а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намножи

намножат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Бројно зголеми нешто, умножи.
Англиски: multiply Албански: zmadhoj, shumëzoj
Примери:
Го намножи стадото, сега може да продава.
Рекламите ги намножија без мерка.
2. (се намножи) Се зголеми по број.
Англиски: multiply Албански: shumëzohet
Примери:
Се намножија јагнињата, ама се намножија и волците.
Нови болести се намножија.
Изведенки
1. намножува несв.
(се) намножуваат
2. намножување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи