а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намниса

намнисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. спомене, подрече
Англиски: mention Албански: përkujtoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога му намниса за женење, го онерасположи.
Само оддалеку му намниса дека сака да се дели од браќата.
2. Потсети некого на нешто.
Англиски: remind Албански: rikujtoj, përkujtoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ако заборавам, да му намнисаш.
Изведенки
1. намнисува несв.
намнисуваат
2. намнисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи